• Şuan Sitemizde 62 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • M.Şakir Özmazı

  • sakir.56@hotmail.com

  • 3135

M.Şakir Özmazı

ŞEHADETE SUSAMIŞ BİR ADAM: İBRAHİM BİLGEN

Tarih boyunca süregelen hak-batıl mücadelesinde Hakkın yanında yer alanlardır şehadete susayanlar. İşte o Hakkın safında yer alan ve 1949 yılında dünyaya gözlerini açıp 61 yıl sonra geçen hafta şehadetle dünyasını değiştiren bir İbrahim abimiz vardı.

Hakkın safında Filistin, batılın safında katil İsrail. Allah cc Kelamında Buyurur ki “Hak gelince Batıl zail olur.” Hakkı üstün tutanların zaferi yakın. İşte Hakkın yanında yer alıp yardım elini uzatan o mübarek insanların safında katkı sunan inanandan biri. Siirt’ten İbrahim Abi ve Metin Yardım. Biri Şehit biri gazi. Her iki abiyede “Gazanız mübarek olsun.”diyoruz.

Gece saat 02:30, binlerce araç yollara düşmüş sizleri bekliyordu. Uykusundan feragat edenler aslında şehitlik mertebesine ulaşan sizlerin izini sürme ahdi ve intikam yemininden başkası değildi.  “Hamas’a Selam. Direnişe Selam.” Sesleri Siirt’in semalarında yankılanıyordu. Sabah ezanı okunuyordu ki insan seli evinin yolunu tutmuştu. Allah’ım bu ne muhabbet bu ne aşk bu ne birliktelik. Siirt Siirt olalı böyle bir gece yaşamamış.

Cuma günü saat 11.00 sularında karmaşık duygularla ve yoğun bir ruh haliyle cenazeni omuzlar üzerinde taşımak ne büyük bir devlet. Şehadetin Mübarek olsun İbrahim Abi.

Şehadete susamış bir gönülle hayat mücadelesinde ta gençlik yıllarında İslami Hareketin içinde kendini bulan İbrahim ağabeyle hasbıhal ederken bana anlattı: “Ben Elazığ’da Elektrik Mühendisliği öğrencisiydim. O zamanlar farklı bir fraksiyonun neferi idim. O sıra Milli Selamet Partisinin Elazığ mitingi vardı. Erbakan Hoca’nın konuşmasını sabote emek üzere mikrofona giden kabloları kesme işi bana tevdi edilmişti. Ama ben nasıl keseceğim üzerinde plan kurarken tabi o sırada konuşma başlamış bende gayrı ihtiyarı dinliyordum. Hayranlıkla dinlediğim o konuşmadan sonra bırakın kabloları kesmeyi ben o zaman kararımı verip bu görüşü benimsedim. Tabi daha sonra takva ve tasavvuf yoluyla da menzilimi buldum.” dedi.

80 darbesinden sonra kapanan Milli Selamet Partisinin Siirt’te teşkilatlanma işi yine omzundaydı. Halk darbe geçirmiş. Artık siyasi partilere mesafeli dururken o durmuyordu. Sorumluluk bilici ve mesuliyet duygusuyla İl Teşkilatını kurar ve bir süreliğine Başkanlık görevini yürütür.

Hac farizası için gidenler kendisiyle vedalaşırken şehit olarak can vermem için dualar etmelerini talep ederdi. Mavi Marmara gemisine kayıt yaptırdıktan sonra tek özlemi olan şahadete susamışçasına vedalaştıklarıyla şehit olmaya gidiyorum dediğini duyuyoruz ve gururlanıyoruz. “Gazze’ye gidip de ne yapacaksın?” sorusuna O demiş ki “Ben şehit olmaya gidiyorum.” Arap dilinde yaygın kullanılan bir söz vardır. “Men Talebe Vecede” talep eden, talip olan, peşine düşen matlubunu (talip olduğu şeyi) bulur. İşte çok talip olduğu şehadeti buldu.

Bakara suresinin 154. Ayetinde “Allah yolunda öldürülenlere sakın "ölüler" demeyin. Tersine onlar diridirler, ama siz farkında değilsiniz.” Buyurur Rabbimiz. İşte bu inanç silsilesi doğrultusunda diri olarak karşımda görüyorum ve müsaadenle kulağına bir şey fısıldayabilir miyim? Diye soruyorum. Evet, cevabını alıp :” İbrahim Abi “Şehadet sana çok ama çok yakıştı.” Demekten kendimi alamıyorum.

“Mektebinde şehadet olan milletin esareti yoktur.” Sözünü kendine düstur edenlerdendin ya bizlere de düşen yolun yolumuz deyip senin gibi şehadete duyduğun özlemi duyup hissetmek olacaktır. Tıpkı yıllar önce çok popüler olan “Kan Toprağa Düşünce” adlı kasette Gurup Genç tarafından seslendirilen

“Madem ölüm tek bir defa gelecek

O da neden Allah için olmasın?

Sözünü mırıldanarak.

Hayır işleri onun için vazgeçilmez bir olguydu. Kur’an Kursu, Yurt, Cami ve aklınıza gelebilecek fukara ve guraba evlerinin elektrik projeleri için ilk kapısı çalınanlardan. Ücret tekliflerine hayır dua yeter deyip kabul ederdi. Meccanen her nerede hak adına bir etkinlik, bir oluşum ora da İbrahim abi. Şehadetin bile ders veriyordu. Vahdetin teşekkülüne vesile oluyordu Siirt’te.

Birileri her ne kadar Taziye mesajları yerine talihsiz açıklamalarda bulunsalar da sen üzülme İbrahim Abi ve sakın gözün arkada kalmasın. Nice İbrahim’ler var ardından gelen. Gözünü kırpmadan canını seve seve feda edebilen.

İbrahimî ve Erdemli bir duruşla Nemrut’la olan mücadele gibi bir yol haritası var önümüzde ve dualarımız bu yönde “Ya…! Rabbi İntikamında bizleri memur kıl..."

Brayka Camii İmam Hatibi Molla İzzettin Hoca’nın diliyle "Allah (cc) İsrail'i Kahr-u perişan etsin." Eklemek gerekirse ve yandaşlarını da inşallah. Âmin.

Erdem Beyazıt'tan bir şiir mısrası ile yazım noktalıyorum.

"Ölüm bize ne uzak bize ne yakın ölüm
 Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm"

Gelin ey fatihalar, Yasinler...

 

M.Şakir ÖZMAZIBu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   SERDAR SAKARYA 2010-06-21  
ŞEHADETİN TÜM ÇAĞLARA VE NESİLLERE MÜBAREK OLSUN...
   musa doğrusever 2010-06-19  
Şehidimize Allahtan rahmet diliyor şehadetleri mübarek olsun Kimileride sadece konuşuyor onlar konuşmalarına devam etsin Allah kalplerin içini çok iyi bilir
   M.SAİD BİLGİLİ İNŞ MÜH. İSTANBUL 2010-06-13  
aziz dava arkadaşım 40 yıldır yakından tanıdığım rahmetli şehidimiz ibrahim bilgeni anlatmaya kelimeler yetmez çok acılıyız ailesine baş sağlığı dilliyorum sabrı cemil niyaz ediyorum davasından milli görüşten hiç taviz vermedi canını feda edecek kadar seviyordu islama ve müslimanlara hizmet etmeyi ve bunu şehid olmakla ispatladı her hizmette vardı her zaman hazırdı 1980 rp kurucu başkanı 1984 il başkanı 2007 milletvekili adayı 2009 belediye reisi adayı 2010 il müfettişi siirt selam tv kurucusu gibi ünvanlar onu tamin etmiyordu içindeki hizmet aşkı ve iman ateşi onu uluslar arası sehitlik mertabesine yücellti mekanı cennet olsun her seçimde beni arayıp çabuk gel aday ol diye azarlardı bende 3 -4 sefer aday oldum ama aday olmadığım zamanlarda bana davadan kaçıyorsun diye tenkitler ederdi onun kadar fedakar olamadım onun gibi allah yolunda şehit olamadım ulaştığı yüce mertebe için sevinçliyiz ama aramızdan ayrıldığı için acılıyız her cemaat ve her cemiyetin ne derdi versa çözmeye çalışırdı asla ayırım gözetmiyordu insan sevgisiyle doluydu hiç darılmazdı çok mütevazi idi ama islama hizmette çok heyecanlı idi cami medrese okul yurt milli gençlik vakfı ne hizmet varsa hep bizi teşvik ederdi külfet zamanında hazır iktidar zamanında yok olurdu ünvan ve mükafat istemezdi allah onu yanına aldı ne mutlu sana aziz kardeşim şehitler asla ölmez bil akis şefaatçi olurlar hakkını helal et aziz ve ihlaslı arkadaşım meslektaşım dava kardeşim mekanın tüm şehitler gibi peygamberin yanı dır bizi unutma
   Yusuf YONTAŞ 2010-06-11  
Bakara suresinin 154. Ayetinde “Allah yolunda öldürülenlere sakın "ölüler" demeyin. Tersine onlar diridirler, ama siz farkında değilsiniz.” İbrahim Abimiz Hala içimizde Onu Asla unutmayacağız Ve onun gibi cesaretli bir ibrahim'iz artık.
Şakir Abi Yazınız İçin Çok teşekkürler Okuduğum zaman tüylerim diken diken oldu Allah Sizden ve ekibinizden razı olsun
   ÖZER FETHİ ÇELEPÇIKAY 2010-06-09  
ÇOK GÜZEL YORUMLAMIŞSIN. BÖYLE BİR YORUM ANCAK USTA BİR KALEMİN ELİNDEN ÇIKARDI. ALLAH RAHMET EYLESİN. ALLAH BİZEDE BÖYLE BİR ÖLÜM NASİP ETSİN
   Maruf İlçin 2010-06-08  
şakirciğim çok güzel yazmışsın ALLAH senden razı olsun

Maruf İlçin
   Atiye Kurban 2010-06-08  
ıbrahım bılgene allahtan rahmet dılıyorum mekanı cenet olur ınsallah aılesıne sabırlar dılıyorum tum musluman alemıne bıdaha boyle bır zulumle karsılasmamalarını dılıyorum bılgınıze tesekurler ıyı calısmalar

Atiye kurban
   Serdar Sakarya 2010-06-08  
Yazınız güzel devamını dilerim...

Serdar Sakarya
Batman Subesi
Şube Cari Hesaplar
Gişe Yetkilisi
   METİN56 2010-06-07  
şu imtihan dünyasında ibrahim abi imtihanını başarıyla bitirdi.biz kendi sonumuzu düşünelim.acaba ne uğurda ölecez?insan böyle bir ölümü kıskanmaz mı?ne diyelim...Rabbim bize de şehitliği nasip etsin.AMİN
   özlem can 2010-06-06  
abi okurken gözyaşlarıma hakim olamadım,böyle kutlu bir ölümü ancak böyle bir yazı anlatabilir.emeğine sağlık.Şehitlik onun nur yüzüne çok yakışmış...

SON YAZILARI

NEREDE O ÇOCUKLUĞUMUZUN ESKİ OYUNLARI? SİİRT´TE GENÇ YAZARLAR YETİŞİYOR SİİRT´TE ANLATILAGELEN FABL ÖRNEKLERİ ERBAİN VEYA DEYİŞİMİZLE: ARP´ENİYE EĞİTİM KAHRAMANI ÖĞRETMENİM: GÜLİSTAN KAHRAMAN SONBAHARDAKİ MİSAFİRİMİZ TAHHAN AMCA SİİRT´TE BAKIRCILIK VE BAKIRCILAR ÇOCUKLUĞUMUZDA BAYRAM COŞKUSU GİZEMLİ KAPILAR MELEDE ATEŞİ GELENEĞİMİZ

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 455 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 596 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56