• Şuan Sitemizde 77 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Okur Temsilcisi

Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt

Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt

2012-01-19 - 21:42
Günlerdir gazetelerde çıkan haberlere ilişkin

Saygıdeğer Siirt56 okurları, müsaadenizle biraz kendimden söz ederek konuya girmek istiyorum:


1980 Siirt doğumluyum. İlkokul'un ilk üç senesini Hürriyet, son iki yılını Gazi İlkokulunda okuludum. geri kalan 7 yıllık ortaöğrenimi de Siirt İmam-Hatip Lisesi'nde yaptım.


Şu an Siirt Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümünde okumaktayım.


Lise son sınıfta iken Gazi İlköğretim Okulu Basketbol koçluğu yaptım. 1996 yılında Cumhur Kılıççıoğlu'nun Siirt Mücadele Gazetesinde; bulmaca yazarlığı ile başlayan serüvenim, Rahmetli Murat Yüksekli'nin gazetesi Siirt Ekspress gazetesinde devam etti. 1997 yılında Rahmetli Sami Budak'ın yanında gönüllü olarak yaptığım muhabirlikler benim olgunlaşmama sebep oldu. Daha yeni hayatımıza girmiş olan Bilgisayar'la tanışmamda, Kurs öğretmenimin yeni açtığı Gözde Bilgisayar işletmesinde bir müddet çalıştıktan sonra 1998 yılında Lise son sınıfta iken İpek & Cander Reklamcılık ve Matbaacılık'ta çalışmaya başladım. Burada Grafik ve Tasarım alanında kendimi geliştirdim.


2002 yılı Mayıs ayında askerlik nedeniyle işten ayrıldım. Önce Manisa ve ardından Kıbrıs'ta yaptığım askerlikten sonra eski çalışma mekanıma geri döndüm. Sabahları matbaada çalışıyordum. 40 akşam Siirt FM radyosunda çalıştım. Askerlikten döndüğümde Siirt'te yaz aylarında matbaa ve reklam sektöründe işlerin düşüşünden söz ediliyordu. Ve bu bahsettiğim 6-7 sene önceydi. O zamanlar hala tam anlamıyla internetle tanışılmamıştı. İşlerin düşük olmasından yakınılıyordu ve Gazetecilik sektörüne geçileceğinden söz ediliyordu. Çok kısa bir süre sonra Siirt Postası adı altında bir gazete kurduk. 6 hafta tek başına o gazetenin haberleri ve mizampajını yaptım. Daha sonraki evrede Siirt Gazetesi ile anlaşıldı. Bir gün içerisinde 3 ayrı gazete dizgisiyle uğraşmaya başladım. Siirt Gazetesi, Siirt Postası, Demokrat Siirt...


Ardından vasıflı gazete şartları açıklandı. Gazetelerin boyutları ve sayfa adetleri değişti.


01 Ağustos 2004 yılında evlendim. Şuan Ömer ve Yasin adında 2 oğlum var.


01 Ağustos 2005 yılından Siirt'in en büyük bilgi ve paylaşım platformu olan
www.Siirtliler-Board.net sitesini kurdum. Siirt'in kurulan ilk 5 sitesinden biridir. Sayısız etkinlik, gezi ve faaliyetlerde bulunduk.


15.01.2008 yılında çok sevdiğim bu sektörden ayrılarak bir eczanede Eczane Teknisyeni olarak çalışmaya başladım. Bu işte de alnımın akıyla çalıştıktan sonra 15.02.2010 tarihinde kendi işyerim olan KURT Grafik ve Reklamcılık şirketini açtım.


İşyeri açılışının ardından Yeni Şafak ve Yeni Akit Siirt İl Temsilciliklerini aldım. Siirt Gençlik ve Bilişim Derneği'ni kurdum ve Başkanlık görevini yapmaktayım. Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği kurucu üyesiyim.


Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı Ömer Yağlıdere ve Faruk Akbaş'tan eğitim aldım.


15 Mayıs 2010 yılında 4 ortaklı olarak Siirt'in en kaliteli haber sitesini açtık. Bol fotoğraflı, videolu ve temiz yorumlara açık olan bu sitede etnik köken ayrımı yapmaksızın, herkese eşit mesafede durduk.


Aldığımız reklam ücretleri dışında hiçbir gelirimiz olmamakla birlikte, hiçbir siyasi partinin yandaşı da olmadık. Elimizden geldiğince herkese, her partiye, her kuruma eşit mesafede olmayı ilke edindik.


Gönüllülük esasıyla çıktığımız bu yolda, yanımızda olan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.


01.01.2011 tarihinde hizmet ağımızı genişleterek Ulusal Haberler vermeye başladık. İHA ve CİHAN haber ajanslarına abone olarak, daha hızlı ve geniş haberlerle okuyucumuzun karşısına çıktık.


Site açıldığı gün bir kelimeyle şu izahı yapmıştım :Siirt için önemli bir adım, hayırlı olsun.


Gerçekten de Siirt için önemli bir adımdı. Memleketin adı ve plakasını grurla dalgalandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz.


SİİRT MEDYASINDA GERGİN GÜNLER


Yukarıda da yazdığım yazılardan da anlaşılacağı üzere, Lise yıllarından beri gazetecilikle uğraşmaktayım. Selam Tv'de rahmetli İbrahim Bilgen'le çalıştığım yıllara ait anılarım dahi bulunmakta iken, bugünlerde bazı yayın organlarında medya mensubu olmamakla suçlanıyorum. Beni daha da üzen şey İnternet Medyasının yerel medya sayılmaması ve hatta İnternet habercilerine "İnternetçi" denilmesi. Bizler internet bağlayan veya İnternet Cafe işletenler değiliz. Bizler olayları anında internet sitemiz aracılığıyla ücretsiz, renkli, bol fotoğraflı, videolu ve yoruma açık bir şekilde sunmaktayız.


Sitemize ait 2 adet Nikon marka profesyonel fotoğraf makinesi, 3 ufak fotoğraf makinesi ve 2 adet kamera bulunmakta. Her ay sadece sunucu masrafı, İHA ve CİHAN abonelik ücretleri, Bilgisayar, Adsl, muhabir ve editörlerimize ödediğimiz giderleri eklediğinizde, halkın haber okuması nasıl bir fedakarlıkta bulunduğumuzu göreceksiniz.


Son yıllarda sık sık dillendirilen İnternet Medyasının bir sınıfa gireceği, gazeteler gibi resmi ilan alacağı, diğer basın mensupları gibi aynı sınıfa konulacağı gibi söylemler, ne yazık ki Siirt basını tarafından hiç de hoş karşılanmıyor. Oysa yukarıda da açıkladığım gibi ben çekirdekten yetişmeyim. Ben ilanlar için değil, halkın haber alma özürlüğüne destek vermek, Dünyanın öbür ucunda bulunan bir Siirtli'nin dahi anında Siirt'ten haberdar olması için çabalıyorum.


8-9 Eylül 2011 tarihinde Elazığ'da düzenlenen ve bizimde davet edildiğimiz seminerde, Valilik kanalıyla 40 basın mensubuna bilgilendirici broşür gönderilmiş, seminere katılmak isteyenlerin broşürde belirtilen internet adresine girip kayıt yaptırmaları istenmişti. Ben ve Genel Yayın Yönetmenimiz M.Şakir Özmazı kayıtlarımızı yaptık.


Siirt Valiliği üst yazısında ve ekinde "Türkiye çapında gazete, televizyon, dergi, radyo, internet haberciliği alanlarında faaliyet gösteren tüm yerel medya mensuplarına yönelik proje kapsamında dördüncü seminer 8-9 Eylül 2011 tarihlerinde Elazığ'da düzenlenecektir." deniliyordu.


Daha sonra bana gelen telefonda 5 ilden 5'er kişinin katılabileceği, kontenjanlarının bu şekilde olduğu, 25 kişi arasında yapılan eleme sonucu Siirt'ten katılacak 5 kişinin arasında olduğum söylendi.


Elazığ'da seminerde iken bazı yayın organlarında hiç de doğru ve hoş olmayan haberler yayınlanmaya başladı. Valilik Basın Bürosu'nda görevlendirilen personel, götürdüğü üst yazıların kapıların kapalı olması nedeniyle teslim etmediğini ve telefonla gelip almaları istendiğinde ise "k...k gibi getirmek zorundasınız" diyenlerin sitelerinde haber yaparak, hiç de doğru olmayan haberler yapmışlardır.


Bu haberlerin akabinde 3 gazete sahibi (ki bunlar zamanında birbirlerine silah çekmiş insanlar) bir araya gelerek ortak basın açıklaması yapmış ve internetçilerin oraya gitmesinin yanlış olduğunu söylemişlerdir.


Seminerin son günü Amerika'dan gelen panelist, "Avrupa Birliği'ne göre devlet gazeteleri besleyemez. Basın İlan Kurumu size ilan desteği veren kurumları eleştiremezsiniz. Gittiğimiz her ilde aynı şeyler söyleniyor. Türkiye Avrupa Birliğine girerse Basın İlan Kurumu kaldırılacak" dedi.


Daha sonra da herkese bir söz hakkı verildiğinde Siirt'ten bir temsilci "Bizlere verilen ilanlar halka daha kaliteli haber sunmamız için veriliyor" derken, Ben de ilanların Siirt'te bazı gazetecileri tembelleştirdiğini söyledim. Eskiden daha vasıf olayı yokken keyifle okunan gazetelerin, şimdilerde kopyala yapıştırdan ibaret olduğunu belirttim. Orada bulunanlardan biri bu durumu "Muhammed Siirt'te gazetecilere düşman" diye yorumlamış ve tüm gazetecileri bana kışkırtmıştır.


Siirt Spor maçlarının görüntü çekme sorumlusu olarak Siirt Spor - Çarşamba Spor maçı devre arasında, aleyhimde yazı yazan, haberde "internetçi" kelimesini kullanan kişiyle yaptığım görüşmede, "Madem internetçi diyorsunuz, bir yıldır neden haberlerimizi izinsiz kullanıyorsunuz" demem üzerine "elemana söyledik bir daha sizin haberleri kullanmayacak, eğer ben öğretmen olmasaydım, her toplantıya katılır, kendi haberimi kendim yapardım. Siirt'te bazı ajanslarla konuşmuşuz, haberlerini ücretsiz kullanıyoruz." dedi.


Her ay iki ajansa para ödeyerek haberlerini kullanmamıza rağmen, kul hakkına girerek, bizleri enayi yerine koyarak haberleri kullanan, öğle saatlerinde gazetehanelerini açarak, o dedikleri "internetçi"lerden haberleri alarak gazetelerini oluşturan ve devletin resmi ilanlarıyla geçinen gazetenin savunması gerçekten çok ilginçti.


Ben Muhammed Kurt. Hiçbir baskı ve tehdit altında kalmadan bu satırları kaleme alıyorum. Ortak bir basın açıklaması da yapmıyorum. Tüm Siirt halkı önünde sadece doğruları yazıyorum.


İki gündür Siirt Valiliğinden randevu talep etmem rağmen, Siirt'te meydana gelen üzücü olaylar nedenle bir türlü bu talebim yerine gelmiyor. Hakkımda "yandaş" olarak kaleme alınan kelimenin hiçbir zaman kendime yakıştırmadığımı yandaş medya olarak aynen kendilerine iade ediyorum.


Eğer herkes kendi mecrası üzerinden, kendi menfaatleri için yazı-haber yapacaksa, bu mesleğin gerekleri yerine getirilmiyor demektir.


Sizleri bilmem ama ben bu görevi yaparken, Basın ahlak ve ilkelerine uyacağıma söz verdim.


Olayların daha da büyümeden, Siirt'in en yetkili mercileri tarafınan çözülmesini umut ediyorum.


Saygılarımla.

 

 

Bu haber 418 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

HENÜZ YORUM YAPILAMAMIŞ, İLK YORUMU SİZ YAPIN!!!Okur Temsilcisi Kategorisine Ait Diğer Haberler

Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt

Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed KurtGünlerdir gazetelerde çıkan haberlere ilişkin

  • 18 yorum
  • 419 kere okundu

Siirt 56 Haber sitesi 1 Yaşında

Siirt 56 Haber sitesi 1 YaşındaSiirt internet medyacılığına yeni bir soluk ile çıktığımız yolda elimizden geldiğince ve imkânlar nispetinde siz değerli site takipçilerinin sesi, dili ve kulağı olmaya çalıştık

  • 7 yorum
  • 4296 kere okundu

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 497 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 631 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56