• Şuan Sitemizde 66 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Özlem Cansevdi

  • Kendi Penceremden Yazıyorum

  • 64506

Özlem Cansevdi

İNDİRİM

 

Ayakkabıcı, yeni getirdiği malları vitrine yerleştirirken, sokaktaki bir çocuk onu izlemekteydi. Okullar kapanmak üzere olduğundan, spor ayakkabılara rağbet fazlaydı. Gerçi mallar lüks sayılmazdı; ama küçük bir dükkân için yeterliydi. Onların en güzelini ön tarafa koyunca, çocuk vitrine doğru biraz daha yaklaştı. Fakat bir koltuk değneği kullanmaktaydı. Hem de güçlükle.


Adam ona bir kez daha göz attı. Üstündeki pantolonun sol kısmı, dizinin alt kısmından sonra boştu. Bu yüzden de sağa sola uçuşuyordur. Çocuğun baktığı ayakkabılar, sanki onu kendinden geçirmişti. Bir müddet öyle durdur. Daldığı hülyadan çıkıp yola koyulduğunda, adam dükkândan dışarı fırlayıp:


-Küçük! diye seslendi.
Ayakkabı almayı düşündün mü? Bu seneki modeller bir harika!


Çocuk ona dönerek:


-Gerçekten çok güzeller, diye tebessüm etti.
Ama benim bir bacağım doğuştan eksik.


-Bence önemli değil, diye atıldı adam. Bu dünyada her şeyiyle tam insan  yok ki. Kiminin eli eksik, kiminin de bacağı. Kiminin de aklı ya da vicdanı. Küçük çocuk sessizce dinliyordu. Adam ise konuşmayı sürdürdü:


-Keşke vicdanımız eksik olacağına, ayaklarımız eksik olsa idi.


Çocuğun kafası iyice karışmıştı. Bu sefer adama doğru yaklaşıp:


-Anlayamadım, dedi. Neden öyle olsun ki?


-Çok basit, dedi, adam.
Eğer vicdan yoksa cennete giremeyiz. Ama ayaklar yoksa problem değil. Zaten orda tüm eksiklikler tamamlanacak. Hatta sakat insanlar, sağlamlara oranla daha fazla mükâfat görecekler.


Küçük çocuk, bir kez daha tebessüm etti. O güne kadar çektiği acılar, hafiflemiş gibiydi.


Adam vitrini işaret ederek:


-Baktığın ayakkabı, sana yakışır, denemek ister misin? diye sordu.


Çocuk başını iki yana sallayıp:


-Üzerinde 30 lira yazıyor, almam mümkün değil ki, dedi.


-İndirim sezonunu senin için biraz öne alırım dedi adam.
Bu durumda 20 liraya düşer, sen zaten bir tekini alacaksın, o da 10 lira eder.


Çocuk biraz düşünüp:


-Ayakkabının diğer teki işe yaramaz, dedi.
Onu kim alacak ki?


-Amma yaptın ha, diye güldü adam. Onu da sağ ayağı eksik olan bir çocuğa satarım.

 

Küçük çocuğun aklı bu sözlere yatmıştı. Adam, devam ederek:


-Üstelik de öğrencisin değil mi? diye sordu.


-İkiye gidiyorum, diye atıldı çocuk.
Üçe geçtim sayılır.


-Tamam, işte, dedi adam. 5 lira da öğrenci indirimi yapsak, geri kalır 5 lira. O da zaten pazarlık payı olur. Bu durumda ayakkabı senindir, sattım gitti. Ayakkabıcı çocuğun şaşkın bakışları arasında dükkâna girdi. İçerideki raflar, onun beğendiği modelin aynısıyla doluydu. Ama adam, vitrinde olanı çıkarttı. Bir tabure alıp döndükten sonra çocuğu oturtup yeni ayakkabısını giydirdi. Ve çıkarttığı eskiyi göstererek;


-Benim satış işlemim bitti, dedi.
Sende bana bunu satsan memnun olurum.


-Şaka mı yapıyorsunuz? diye kekeledi çocuk.
Onun tabanı delinmek üzere. Eski bir ayakkabı, para eder mi?


-Sen çok cahil kalmışsın be arkadaş... dedi adam.
Antika eşyalardan haberin yok herhalde. Bir antika ne kadar eski ise o kadar para tutar. Bu yüzden ayakkabın bence en az 30 lira eder.


Küçük çocuk, art arda yaşadığı şokları üzerinden atabilmiş değildi. Mutlaka bir rüyada olmalıydı. Hem de hayatındaki en güzel rüya. Adamın, heyecandan terleyen avuçlarına sıkıştırdığı kâğıt paralara göz gezdirdikten sonra, 10 liralık banknotu geri vererek:


-Bana göre 20 lira yeterli, dedi.
İndirim mevsimini başlattınız ya...


Adam onu kıramayıp parayı aldı. Ve bu arada yanağına bir öpücük kondurdu. Her nedense içi içine sığmıyordu. Eğer bütün mallarını bir günde satsa böyle bir mutluluğu bulamazdı. Çocuk, yavaşça yerinden doğruldu. Sanki koltuk değneğine ihtiyaç duymuyordu. Sımsıcak bir tebessümle teşekkür edip:


-Babam haklıymış, dedi. “Sakat olduğun için üzülmene hiç gerek yok” demişti.


(Anonim Hikâye)

 

* * *

Okudukça gözyaşlarıyla eşlik ediyorum yaşananlara. Böylesine samimi duygular taşıyan bir ayakkabıcının varlığı belki gerçek belki hayal ürünü ama çok mutlu ediyor beni. İnsanlık adına hala bir yerlerde yaşanılan güzellikler olduğunu düşünmek bile duygularımın kabarmasına, kanatlanıp uçmasına vesile oluyor.


İnsanlık dışı hareketler, cinayetler, hırsızlıklar, yolsuzluklar, şayet içimizde bu duyguları taşıyan insanların sayısı fazla olsaydı tüm bunlar yaşanıyor olur muydu? Ben hiç kimsenin kötü niyetli olmadığını düşünüyorum. Kimse ana rahmine düştüğünde katil ya da karaktersiz değildir. Hayat şartları onu o hale getirmiştir ama unuttuğumuz ya da atladığımız bir nokta var; bu hayat şartlarını düzeltmekte bizim elimizde. Rabbim her şeyi insanlık için en mükemmel şekliyle yaratmış ve önümüze sürmüş. Kötüye kullanmak, anlamsız hareketlerde bulunup birbirimizi üzmek ne yazık ki biz insanların davranışlarından doğan olumsuzluklar...


Hayatımıza şekil verebilecek böyle yürekli insanlarla tanışmak, karşılaşmak dileğiyle... Dostlukla ve sevgiyle kalın...


Özlem CANSEVDİ
Siirt56 / 30-05-2011Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   Gani Kısaca 2013-12-05  
Farkında olmak gerek. gözardı etmek yerine farkında olmak gerek. Bu hikaye şükretme sebebi olan şeylerin milyonda biri sadece. Rabbim bütün insanların yardımcısı olsun...
   emin 2013-02-05  
çok güzel olmuş tebrik ederim

SON YAZILARI

İNDİRİM TÜRK MÜZİK KÜLTÜRÜ VE GÜNÜMÜZ GENÇLERİ MERHABALAR, YOLCULUK NEREYE? KOMŞUSUNU TANIYANINIZ VAR MI? Vali Çolak, Siirt'e Yeni Bir Soluk Getirdi Canım Babam BİL KENDİNİ (ÖĞRENCİLERE İTHAFEN) ZALIM GURBET DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN MERHABALAR

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 498 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 631 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56