• Şuan Sitemizde 56 Kişi Haber Okuyor.
  • Şakir Özbey

  • sakirozbey@siirt56.com

  • 281913

Şakir Özbey

VERİMLİ ZAMANLAR -TARLA KUŞLARI VE BAYKUŞLAR

Bir İnsanın günlük programını yaparken enerjisinin gün içindeki dalgalanmasını bilmesinde yarar vardır. Günün hangi saatlerinde kendisini daha iyi ve enerjik hissettiğini bilmelidir. Bazı insanlar sabah saatlerinde daha canlı ve coşkulu olurken bazı insanlar da öğleden sonraki saatlerde enerjilerinin doruğuna ulaşırlar. Enerjinin en üst düzeyde olduğu zaman dilimi kişi için en iyi zaman olarak nitelendirilir. Bir İnsanın en verimli saati en iyi iş çıkardığı zamandır. Bazı insanlar sabahın çok erken saatlerinde uyanırlar ve büyük bir enerjiyle güne başlarlar, akşam da erken saatlerde yatarlar. Bu tip insanlara “tarla kuşları” adı verilir. “Baykuşlar” olarak adlandırılan bazıları ise geç yatıp geç kalkma alışkanlığı edinmişlerdir.


Bir çalışanın en önemli işleri en üretken saatlerde, daha az önemli işleri daha az verimli saatlerde yapmalıdır.


Örneğin, sabah saatlerinde daha verimli ise bu saatlerde; rapor ya da önemli bir iş yazısı yazma, gelen e-maillere cevap verme, toplantı gündemi yazma gibi işlerle ilgilenmeli; öğleden sonra ise dosyalama veya rutin bazı işleri yerine getirmelidir.


Yapılan araştırmalar insanlar için en uygun zamanın belirlenmesi konusunda (normal koşullar altında) az çok ortak bir eğilim olduğunu göstermektedir. Buna göre insanlar sabahtan öğleye kadar en yüksek enerjiye sahiptirler. Bu nedenle bu saatlere önemli işlerin programlanması gerekir. Bazı durumlarda ara dinlenmeler ya da zor işler arasına daha kolay ve zevkli işler koyulması, düşük kaliteli zaman diliminin artırılmasını sağlayabilir. En büyük ve zor işleri pazartesi ya da Salı günü yerine getirmelidir. Zor işleri erkenden yapmak haftanın “kamburundan” kurtulma duygusuyla kişiye psikolojik bir rahatlık sağlar.


Çalışanların verimli saatleri; fiziksel durumuyla bio-ritmiyle ve yaşıyla da yakından bağlantılıdır. 18-30 yaş grubunda olanlar ile 41-55 yaş aralığında olanların verimli saatleri birbirinden farklıdır.


Kişinin kapasitesi günden güne ve gün içinde değiştiği gibi dakika dakika da değişebilir. Belirli bir anda kapasitenin üzerinde bir iş yapmak zorunda kalındığında sorun yaşanacağı bilinmelidir. Yapılacak işler listesi gözden geçirilmeli ve bazı küçük değişiklikler yapılmalıdır. Örneğin, önemli bir iş yapılması gerekirken enerjinin düştüğü hissedilirse o sürede daha hafif işler yapılmalıdır. Ya da tam tersi, yüksek enerji hissedildiğinde önemli bir işin yapılması için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   selim özbey 2014-01-01  
şakir abim yazdığınız makale çok anlamlı her çalışanın bilmesi gereken her insanın uyması gereken bir makale olmuş. ilerde allah nasip ederse memur olursam bu bilgilere fikirlere çok ihtiyacım olacak. siirtteki en iyi kalemlerden birisiniz başarılarınızın devamını diliyorum...

SON YAZILARI

VERİMLİ ZAMANLAR -Tarla Kuşları ve Baykuşlar Kolay Yoldan Para Nasıl Kazanılır? Bir Çalışanın Çalışma DüzeniKÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt56.com - Güncel Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56