• Şuan Sitemizde 44 Kişi Haber Okuyor.
 Sivil Toplum Kuruluş’larından Çağrı

Sivil Toplum Kuruluş’larından Çağrı

2014-10-11 - 20:47
Siirt’teki Sivil Toplum Kuruluşları Yaşanan Olaylar İçin Çağrı Yaptı.
Yaklaşık olarak 26 gündür IŞİD kuşatması altında insanlık onuru adına bir mücadele gösteren KOBANE halkının acılarını paylaşıyor ve yapılması gereken ne varsa yapılmasını talep ediyoruz. KOBANE’ deki olayların ülkemizde bir kaosa ve provokasyona dönüşmemesi adına sorumluluğu bulunanları uyarma, altında imzası bulunan Siirt’teki tüm sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri olarak sorumluluğumuzun bir gereğidir. “KOBANE” AYRIŞMANIN DEĞİL, BİRLEŞMENİN SEBEBİ OLARAK ALGILAMALIDIR. Demokratik temelde olmak kaydıyla her türlü tepki meşrudur. Yeter ki can ve mal kaybına sebep olacak sonuçlar doğurmasın. Okulların, Sağlık ocaklarının, Kütüphanelerin yanında vatandaşlara ait evlerin, iş yerleri ve araçlarının yakılmasını ve yıkılmasını demokratik bir tepki olarak algılamamız mümkün değildir. 


Son 3 günden beri yaşanılanlar kaygı vericidir. Genel ve yerel yöneticilerden, yaşanan bu gerginliği sonlandırıp normalleşme adına kamuoyunu rahatlatacak açıklamalar bekliyoruz. Yaşanan bu olumsuzluklardan dolayı siyasetçilerin gereken sonuçları çıkarmış olduklarını umuyoruz. Yanlış politikalar sonucunda başta ilimiz olmak üzere ülkede yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Tüm bu yaşananlara rağmen barış ve çözüm sürecinin devamı yönündeki çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. 

1- TÜRKİYE BARIŞ MECLİSİ
2- SİİRT BAROSU 
3- SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI
4- MEMUR-SEN ( Eğitim Bir Sen, Sağlık Sen, Büro Memur Sen, Diyanet Sen, Bem Bir Sen, Toç Bir Sen, Enerji Bir Sen, Bayındır Memur Sen, Ulaştırma Memur Sen, Kültür Sen, Birlik Haber Sen, Emekli Memur Sen, Genç Memur Sen)    
5- SİİRT TABİP ODASI
6- SİİRT GAZETECİLER CEMİYETİ
7- TÜM EĞİTİM-SEN
8- SİİRT GAZETECİLER DERNEĞİ
10-   BELEDİYE-İŞ
11- SİİRT ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASI ( Bakkallar ve Bayiiler Odası, Battaniyeciler Odası, Kasaplar Odası, Esnaf Karma Odası, Fırıncılar Odası, Ayakkabıcılar Odası, Kaynakçılar ve Demirciler Odası)
12- SİİRT MEDENİYET GENÇLİĞİ
13- DİSK
14- KESK ( Eğitim Sen, SES, BES, Tüm Bel Sen, Yapı YOL Sen, DİVES, Haber Sen, BTS.)
15- İHD SİİRT ŞUBESİ
16- DİVA-SEN 

Kobanenin Haklı ve Onurlu direnişine Tarihin tanıklık ettiği bu zor günlerde, en büyük fedakârlığın Kobaninin Mazlum Halkının yanında saf tutmak olması gerekirken, yine haklı gerekçelerle özellikle bölgemizin değişik illerinde Kobane halkının yanında olduğunu ispatlamak amacıyla sokağa çıkması anlaşılabilir ve takdir edilebilir ilkeli bir duruştur. Ancak bölgemiz üzerinde bitmek bilmeyen yine en çok bölgemize ve bölge insanımıza zarar veren şiddet gösterilerine dönüşmesi ne Kobane halkına nede orada onuruyla bedel ödeyenlere bir katkısının olması mümkün değildir. Gösterilen demokratik tepkiler çerçevesinde ilimizde yapılan ve bizimde bizzat olaylar öncesi destek amacıyla basın açıklamalarında yer aldığımız demokratik gösteriler, belli bir süre sonra sahnelenen bir oyunun parçasına dönüşmüş ve bölgemiz illeriyle beraber ilimizde de adeta hayat durma noktasına gelmiştir.  Haklı ve onurlu bir mücadeleyi sokak olaylarıyla yakarak, yıkarak ve yağmalayarak, en başta Kobane halkının ve direnişçilerinin onurlu mücadelesine gölge düşürmektir. Halkın hizmetinde olan kurumların yakılması, yine bu halka verilen en büyük cezadır. Şimdi soruyoruz, Halkın hizmetinde olan kurumları kullanılamaz hale getirmek, yakmak, yıkmak ve yağmalamak kime hizmet etmektedir? Bu çerçevede demokratik gösterilerin şiddet olaylarına dönüşerek kendi bölge halkına zarar vererek,  kobanenin haklı direnişçilerine nasıl bir katkı sağlayacaktır?   Bu şiddet olaylarına öncülük edenlerin bilerek veya bilmeyerek cani ve vahşi İŞİD Terör örgütüne sempatizan kazandırdıklarının farkındalar mı?  Kamu binaları ve eğitim kurumlarına verilen onarılması güç maddi  ve manevi zararların faturasının halka ödetildiği bilinmiyor mu? Biz bu metni hazırlarken bize ulaşan bilgilere göre  2 kişinin ölümüne bir çok kişinin yaralanmasına sebep olan bu olayların telafisi  nasıl mümkün olacaktır? Ölümler hangi haklı gerekçelerle izah edilebilir? Katliamları ölümlerle bedel ödeterek önlemek mümkün müdür? Haklı demokratik eylemlerin şiddet olaylarına dönüşerek bölge halkına zarar verdiği, hatta ölümlere yol açtığı, amacı Kobanenin onurlu direnişçileri ve halkına katkı sağlamak olan gösterilerin, amacından saparak küresel ve emperyalist sömürgeci güçlere hizmet ettiği olaylar sağduyu çağrılarını anlamız hale getirmiştir. Bize düşen ilimiz ve bölgemizde halen devam etmekte olan bu olayların kamuoyunca sorduğumuz sorular çerçevesinde değerlendirilmesi, daha fazla insanın canına mal olmaması için taraf gözetmeksizin tüm siyasi partileri, Sivil Toplum Kuruluşlarını ve destekçilerini aklıselim bir şekilde olayların durması için sorumlu davranmaya ve amacına uygun olarak Kobane halkına sahip çıkmaya davet ediyoruz.


                                                                                Tüm Eğitim-Sen Genel Merkezi Yönetim Kurulu


Kobani’de yaşanan insanlık trajedisine dönük Ülkemizde ve ilimizde cereyan eden protesto gösterilerinde ortaya çıkan acı sonucu ve yaşanan İnsan Hak İhlallerini kaygı ile izlemekteyiz. Derneğimiz yaşanan hak ihlalleri konusunda detaylı bir raporu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaktır. Son bir haftaki protesto gösterilerinde hiçbir gerekçe ve bahanenin arkasına sığınmadan en kutsal ve vazgeçilmez hak olan Yaşam Hakkının ihlal edildiği unutulmamalı, intikam saikıyla hareket edilmemeli, ivedilikle yaraların sarılmasına bakılmalıdır. Derneğimize yaşanan acı olaylardan ötürü ziyadesiyle hak ihlali başvurusu bulunmakta, bu anlamada üyelerimiz ve İnsan hakları savunucuları tarafından aktarılan hak ihlali verileri bulunmaktadır. Tüm bunların raporlaştırılması ve gerçeğin ayuka çıkması anlamında ifade ettiğimiz gibi önümüzdeki günlerde Genel Merkezimiz açıklamaları ile paralel bir açıklama yapacağız, rapor yayınlayacağız.
Kamuoyuna saygıyla sunarız.  
                                                                                                                                                                     İHD SİİRT ŞUBESİ
 

 
Bu haber 24323 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

HENÜZ YORUM YAPILAMAMIŞ, İLK YORUMU SİZ YAPIN!!!Kategorisine Ait Diğer Haberler

Tanju’ya da ‘Caprice’ yaptı!

Tanju’ya da ‘Caprice’ yaptı!Bir dönem aralarından su sızmayan Fadıl Akgündüz ile Tanju Çolak mahkemelik oldu. Çolak, Caprice Gold’taki 40’a yakın devremülküne ait kira alacakları için dava açtı

 • 4 yorum
 • 25137 kere okundu

Kız Öğrenci Pansiyonunda Yangın Çıktı

Kız Öğrenci Pansiyonunda Yangın ÇıktıBir Haftada 3 Kez Yandı. Siirt'te kız öğrenci pansiyonunda çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, dumandan etkilenen bazı öğrencilere olay yerinde bulunan ambulanslarda müdahale edildi

 • 2 yorum
 • 20517 kere okundu

Vali Tutulmaz’ın Çabaları Sonuç Verdi

 Vali Tutulmaz’ın Çabaları Sonuç VerdiVali Mustafa Tutulmaz, Siirt’e dışarıdan gelen Halı Şirketi sahipleriyle yatırımlarından vazgeçmemesi yönünde yaptığı çabalar sonuç verdi.

 • 0 yorum
 • 27219 kere okundu

Toplu Taşımada Yeni Dönem Başladı

Toplu Taşımada Yeni Dönem Başladı “ Kentte yaşamın olduğu her yere ulaşım” sloganıyla hazırlanan proje kapsamında Siirt belediyesi bünyesinde bulunan Halk otobüsleri test seferlerine başladı.

 • 2 yorum
 • 20998 kere okundu

Siirt Belediyesi Bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Kurulacak

Siirt Belediyesi Bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü KurulacakSiirt belediye meclisi, belediye bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri müdürlüğü kurulmasını oy birliği ile kabul etti

 • 2 yorum
 • 19923 kere okundu

Sivil Toplum Kuruluş’larından Çağrı

 Sivil Toplum Kuruluş’larından ÇağrıSiirt’teki Sivil Toplum Kuruluşları Yaşanan Olaylar İçin Çağrı Yaptı.

 • 1 yorum
 • 24324 kere okundu

Kent Merkezi'ndeki Olaylar Devam Ediyor

Kent Merkezi'ndeki Olaylar Devam EdiyorDevam Eden Olaylarda 1 Kişi Hayatını Kaybetti.

 • 4 yorum
 • 20517 kere okundu

Siirt Merkezde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

 Siirt Merkezde Sokağa Çıkma Yasağı İlan EdildiSiirt Valiliğinden yapılan açıklamaya göre İl merkezinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 • 1 yorum
 • 5287 kere okundu

Siirt Halkı Kobane İçin Toplandı

 Siirt Halkı Kobane İçin Toplandı Siirt Halkı Kobane Direnişini desteklemek İçin sokağa döküldü.

 • 0 yorum
 • 7273 kere okundu

SİSKİ’nin Kaçak Su Denetimleri Başladı

SİSKİ’nin Kaçak Su Denetimleri BaşladıSİSKİ tarafından içme suyu hatlarında yaşanan kayıp-kaçak kullanımının önüne geçmek amacıyla denetimler başladı.

 • 0 yorum
 • 8766 kere okundu

Şehit ve Gazi Aileleri Yemekte Buluştu

Şehit ve Gazi Aileleri Yemekte BuluştuSiirt 3’ncü Komando Tugay Komutanlığı “Gaziler Günü” anısına Gaziler, Şehit aileleri ve Gazi aileleri onuruna yemek verdi.

 • 1 yorum
 • 3967 kere okundu

14 Eylül Şeref Günü Coşkuyla Kutlandı

14 Eylül Şeref Günü Coşkuyla KutlandıUlu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 16. Kolordu Komutanı iken, ilimize teşrifleri nedeniyle, “14 Eylül Siirt’ in Şeref günü” coşku içinde kutlandı.

 • 2 yorum
 • 3192 kere okundu

Yönetmenliğe Uymayan Asansörler Mühürlenmeye Başlandı

 Yönetmenliğe Uymayan Asansörler Mühürlenmeye Başlandı Asansörlerde meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi amacıyla yönetmenliğe uymayan asansörler mühürlenmeye başlandı.

 • 2 yorum
 • 2736 kere okundu

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı30 Ağustos Zafer Bayramının 92. yıllı düzenlenen programlar ile kutlandı.

 • 1 yorum
 • 4028 kere okundu

Limak Tarafından Yapılan Okul İnşaatı Mühürlendi

 Limak Tarafından Yapılan Okul İnşaatı Mühürlendi Siirt’te Limak Şirketi tarafından Mart 2013 yılında yapımına başlanılan İmam Hatip Lisesi okul inşaatı Siirt belediyesi tarafından inşaatın ruhsatsız olduğu gerekçesiyle bu gün mühürlenerek devam eden inşaat çalışmaları durduruldu.

 • 2 yorum
 • 4009 kere okundu

Zabıtanın ‘Görüntü Kirliliği” Denetimleri Devam Ediyor

 Zabıtanın ‘Görüntü Kirliliği” Denetimleri Devam Ediyor Siirt Belediyesi bünyesinde kenttin önemli sorunları başında yer alan kaldırım işgallerinin önlenmesine yönelik zabıta ekipleri tarafından başlatılan denetimler kapsamında cadde ve sokaklarda bulunan ve görüntü kirliğine yol açan reklam, panoları ve bayra

 • 2 yorum
 • 6589 kere okundu

Baraj faciası, Penguen Dergisine Kapak Oldu

 Baraj faciası, Penguen Dergisine Kapak OlduYaptığı kapaklarla sık sık gündeme gelen Penguen dergisi Siirt'teki faciayı da es geçmedi.

 • 1 yorum
 • 4291 kere okundu

Gazze için Maddi Yardım Toplandı

 Gazze için Maddi Yardım ToplandıSiirt İl Müftüsü Faruk Arvas Toplanan Yardımlar Hakkında Bilgi Verdi

 • 2 yorum
 • 2642 kere okundu

Görev Başında Kalp Krizi Geçiren Polis Memuru Memleketine Uğurlandı

Görev Başında Kalp Krizi Geçiren Polis Memuru Memleketine UğurlandıGörev Başında Kalp Krizi Geçirmesi Sonucu Hayatını Kaybeden Polis Memuru İçin Cenaze Töreni Düzenlendi

 • 2 yorum
 • 2503 kere okundu

Polis Memuru, Görevi Başında Hayatını Kaybetti

Polis Memuru, Görevi Başında Hayatını KaybettiSiirt'te görev yapan polis memuru Ali Nağaş, görevi başında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 • 1 yorum
 • 3079 kere okundu

Şanlıurfa Valisi Küçük, Siirt Valisi Tutulmaz'ı Ziyaret

 Şanlıurfa Valisi Küçük, Siirt Valisi Tutulmaz'ı ZiyaretŞanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz'ı ziyaret etti.

 • 1 yorum
 • 2816 kere okundu

Egemen Bağış, Erdoğan İçin Oy İstedi

Egemen Bağış, Erdoğan İçin Oy İstediAB eski Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Siirt'e Gelerek Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan İçin Oy İstedi.

 • 2 yorum
 • 2921 kere okundu

Siirt Ramazan Bayramını 3 Dilde Karşılıyor

 Siirt Ramazan Bayramını 3 Dilde KarşılıyorSiirt belediyesi Ramazan Bayramı nedeniyle kentin en işlek caddelerini 3 dilde yazılan Ramazan bayramı kutlama pankartları ile donattı.

 • 2 yorum
 • 2714 kere okundu

Osman Ören, Havaalanı Ve Demiryolu Projeleri Hakkında Bilgi Aldı

 Osman Ören, Havaalanı Ve Demiryolu Projeleri Hakkında Bilgi AldıKurtalan-Siirt arası demiryolu ve havaalanı projelerinin 2 ay içerisinde başlayacağı belirtildi.

 • 1 yorum
 • 2814 kere okundu

Siirt’te İhtiyaç Sahibi 500 Çocuğa Bayram Hediyesi Verildi

 Siirt’te İhtiyaç Sahibi 500 Çocuğa Bayram Hediyesi Verildi Siirt Valiliği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Ramazan Bayramı öncesi, başta yetim, öksüz çocuklar olmak üzere, ihtiyaç sahibi 500 çocuğu ‘Bayramlık’ hediyeleriyle sevindirdi.

 • 1 yorum
 • 6848 kere okundu

Selahattin Demirtaş, Siirt'te Önemli Açıklamalarda Bulundu

 Selahattin Demirtaş, Siirt'te Önemli Açıklamalarda BulunduCumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, cumhuriyet tarihi boyunca asla halkın yönetime gelmediğini ve buna fırsat verilmediğini söyledi.

 • 1 yorum
 • 3548 kere okundu

Vali Tutulmaz, Karayolları Yatırımlarını Masaya Yatırdı

 Vali Tutulmaz, Karayolları Yatırımlarını Masaya YatırdıSiirt’te yıllardır yapımları devam eden yollar, Valilik toplantı salonunda masaya yatırılarak, geniş bir değerlendirme ile ele alındı.

 • 2 yorum
 • 2548 kere okundu

Demirtaş 23 Temmuz’da Siirt’te

 Demirtaş 23 Temmuz’da Siirt’teCumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş 23 Temmuzda Siirt'te Geliyor

 • 0 yorum
 • 8313 kere okundu

Siirt esnafı Alışveriş Merkezlerinden Şikayetçi

 Siirt esnafı Alışveriş Merkezlerinden ŞikayetçiEsnaf AVMlerin şehir merkezinde bulunmasından şikayetçi.

 • 1 yorum
 • 2672 kere okundu

Mücadele Gazetesi Tehlike Altında

 Mücadele Gazetesi Tehlike AltındaSiirt’in yarım asırlık gazetesi olan Mücadele Gazetesine çirkin saldırıda bulunuldu.

 • 5 yorum
 • 3809 kere okundu

5. Dönem Kampçıları Uğurlandı

 5. Dönem Kampçıları UğurlandıGençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi 2014 Yaz Gençlik Kamplarına gençleri göndermeye devam ediyor.

 • 1 yorum
 • 2111 kere okundu

“Ramazan Ayı Özel Programı” Coşkulu Geçti

 “Ramazan Ayı Özel Programı”  Coşkulu GeçtiGençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi ve İl Müftülüğü ile ortaklaşa “Ramazan Ayı Özel Programı” düzenlendi.

 • 0 yorum
 • 5259 kere okundu

Siirt Tarım İl Müdürlüğünde İkinci Şok Yaşandı

 Siirt Tarım İl Müdürlüğünde İkinci Şok YaşandıSiirt’e yeteri kadar hibe desteği verilmedi.

 • 1 yorum
 • 2848 kere okundu

Mehmet Şimşek Siirt'e Ziyaret Etti

 Mehmet Şimşek Siirt'e Ziyaret Etti Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Cumhurbaşkanlığı Seçim Çalışmaları Kapsamında Siirt’ti Ziyaret Etti.

 • 0 yorum
 • 2659 kere okundu

Siirt'te Alçı Fabrikası Kurulması Planlanıyor

 Siirt'te Alçı Fabrikası Kurulması PlanlanıyorABS Alçı ve Blok Sanayi A.Ş'nin ham maddesi Siirt'te olan 20 milyon dolarlık alçı fabrikası kurmak için girişimde bulunulduğu bildirildi.

 • 1 yorum
 • 1731 kere okundu

Siirt'te Yolsuzluk Operasyonu

 Siirt'te Yolsuzluk OperasyonuSiirt'te çalışmadıkları halde çalışmış gibi sigortalı gösterildikleri tespit edilen 85 kişi hakkında işlem yapıldı.

 • 1 yorum
 • 1931 kere okundu

İbrahim Bilgen Anısına 3 Bin Kişiye İftar Yemeği Verildi

 İbrahim Bilgen Anısına 3 Bin Kişiye İftar Yemeği Verildiİsrail'in Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden İbrahim Bilgen'in anısına Siirt'te 3 bin kişiye iftar yemeği verildi.

 • 1 yorum
 • 1732 kere okundu

Siirt'te Bir Polis Kaza Kurşunuyla Hayatını Kaybetti

 Siirt'te Bir Polis Kaza Kurşunuyla Hayatını Kaybettiİl Emniyet Müdürlüğü'nde Görevli Polis, Kazara Başka Bir Polis Arkadaşını Silahla Vurdu.

 • 1 yorum
 • 2784 kere okundu

Milletvekili Ören, Çözüm Süreci'ni TBMM'de 3 Dilde Kutladı

 Milletvekili Ören, Çözüm Süreci'ni TBMM'de 3 Dilde KutladıSiirt Milletvekili Ören, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Çözüm Süreci'yle ilgili Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde kutlamada bulundu.

 • 1 yorum
 • 2618 kere okundu

SİDAV, Ankara'daki Siirtlileri İftarda Bir Araya Getirdi

SİDAV, Ankara'daki Siirtlileri İftarda Bir Araya GetirdiSiirtliler Kültür ve Dayanışma Derneği adıyla kurulan ve 1996 yılında vakfa dönüştürülen Siirtliler Dayanışma Vakfı, Siirtlileri iftarda bir araya getirdi.

 • 1 yorum
 • 1818 kere okunduKÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt56.com - Güncel Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56