Baykan

GENEL BİLGİLER
 
TARİHİ GELİŞİMİ
 
Baykan ilçesi, 20.05.1938 tarih ve 3393 sayılı kanunla halen
ilçe merkezine bağlı köy durumundaki Tütenocak ta kurulmuştur.
1949 da ilçe merkezi, Diyarbakır - Bitlis karayolu üzerinde bulunan tarihi bir geçmişe sahip olan "Havil Hanları" mevkiine
nakledilmiştir. Daha sonra İlçe nin adı adı Baykan olarak
değiştirilmiştir.
 
 
NÜFUSU
 
İlçenin 1997 genel nüfus sayımı sonuçlarına göre toplam nüfusu 27407 kişidir. Bu nüfusun 8596 sı İlçe merkezinde, 18811 i ise köylerde yaşamaktadır. Halen ilçe merkezinde 1997 nüfus sayımında tespit edilen nüfusun çok üzerinde kişi yaşamaktadır. Son yıllarda ilçe merkezi civar ilçe ve köylerden çok sayıda göç almıştır. Bugün ilçe merkezinde 10,000 e yakın nüfus bulunmaktadır.
 
COĞRAFYA DURUMU
 
İlçe Siirt İli ne 47 kilometre uzaklıktadır. Doğusunda Şirvan, batısında Kurtalan, Batman İli, Kozluk İlçesi, güneyinde Siirt İli, kuzeyinde ise Bitlis İli bulunmaktadır. İlçede karasal iklim hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır. İlçe Merkezi vadi içinde olup, etrafı yüksek tepelerle çevrilidir. Belli başlı dağları; kuzeyinde Siirt - Bitlis sınırında Tandır Dağı ( Kalems Dağı 2710 M. ) Atlı Tepe ( Morgelo Dağı 1850 M. ), Dilektepe Köyü kuzeyinde Soğantepe ( Komit ), kuzeydoğusunda Tosunlu Dağı ( Kali 1710 M. ) ve Adakale Köyü nün 7 Km. doğusundaki Dikmen Tepe ( Kapik Dağı 1664 M.) dir. İlçede irili ufaklı dereler bulunmaktadır. Belli başlı akarsuyu Bitlis ten gelen ve İlçe merkezinin içinden geçen çaydır. Bu çay aşağılarda Başur Çayı adının almaktadır. Bitki örtüsü olarak bozuk meşe ormanları geniş yer kaplar. Yeryüzü şekilleri bakımından dağlık ve engebelidir.
 
ULAŞIM
 

İlçenin Diyarbakır - Bitlis - Van karayolu üzerinde bulunması nedeniyle ulaşım sorunu bulunmamaktadır. İlçeden il merkezine ve çevre illere ulaşım karayolu ile kolaylıkla sağlanmaktadır. İlçenin tüm komşu il ve ilçelerle asfalt yol bağlantısı bulunmaktadır. İl merkezine 47 Km., Bitlis İli ne 50 Km. mesafededir. Van, Bitlis, Ağrı, Muş gibi illerin toplu taşıma araçları her gün tarifeli olarak ilçenin merkezinden geçmekte, mevcut terminal vasıtasıyla büyük illere seyahat yapılmaktadır. Bütün köy ve mezraların ilçe ile ulaşımlarını sağlayan asfalt ve stabilize yollar mevcuttur. İlçenin tüm köylerinde telefon olup, televizyon yayınlarını rahatlıkla izlenebilmektedir. İlçenin suyu 24 Km uzaklıktaki Aynharat mevkiinde bulunan sağlıklı ve suyu kaliteli bir kaynaktan karşılanmaktadır. İlçe su sorunu yaşamamaktadır.

EĞİTİM
 
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü nce bugüne kadar çeşitli dallarda kurslar açılarak birçok vatandaşa yaygın eğitim almalarında yardımcı olunmuş ve meslek edinmeleri, gelir elde etmeleri sağlanmıştır.

Başlıca kurlar; okuma - yazma, biçki - dikiş, makine nakışları, el nakışları, trikotaj, makrome, çiçekçilik, elektrikçilik, folklor, bilgisayar, halıcılık ve kilimcilik dallarından oluşmaktadır.

Son zamanlarda çalışmalar, ağırlıklı olarak Jirkan Kilimciliğine yöneltilerek bu yöndeki çalışmalar genişletilmektedir. Jirkan denilen kilim asıl adını Jirki diye bilinen Hakkari, Van ve Şırnak yöresinde yaşayan bir aşiretten almaktadır. Kendine has kilim motifleriyle yapılmaktadır. Kurulan 4 kursta toplam 110 kursiyer çalışmaktadır. Bu çalışmalar daha da genişletilerek köylerde de başlatılacaktır. Diğer kurslarımız da ise 150 kursiyer yer almaktadır.

İlçe Sağlık Ocağı ile de işbirliği yapılarak Halk Eğitim bünyesindeki kursiyerlere doktor ve ebeler tarafından çocukların beslenmesi, hijyen gibi konularda kurlar verilmektedir.

 

EKONOMİK DURUM

 

Verimli yüksek ve kaliteli ürün elde etmek amacıyla çiftçilerin isteği doğrultusunda getirilen muhtelif cins meyve fidanları ve sebze tohumları çiftçilere dağıtılarak ayrıca teknik elemanlarımızca dikim tekniği, budama, gübreleme ve bakım tekniği konularında eğitim verilerek çalışmalar sürdürülmektedir. Ayrıca sap, brucellios, veba, çiçek, kuduz ve newcastle gibi hastalıklarla ilgili aşılama ve sağlık taraması çalışmaları program dahilinde yapılmaktadır.

Yer Altı Zenginlikleri:

İlçenin sınırları içerisinde zengin yer altı kaynakları mevcut olup, bunlardan Çelikli, Atabağı, Sarısalkım Köyleri civarında 21 adet petrol kuyusu, Dilektepe Köyü nde de "Dodan Doğalgaz Tesisleri" bulunmaktadır. Yarımca, Kasımlı, Meşelik, Demirışık ve Ulaştı Köyleri nde ise krom madeni yatakları bulunmaktadır. Bunlardan bir bölümü yakın geçmişte üretime açılıp çalıştırılmıştır.

 

Genel olarak ilçe ekonomisi bahçe tarımı ve hayvancılığa dayanır. Nakliyecilik de önemli bir gelir kaynağıdır. Ancak Irak taki savaş nedeniyle bu sektör olumsuz yönde etkilenmiştir. İlçe arazisinin büyük kısmının dağlık ve engebeli olması nedeniyle hububat ekimi çok azdır. Ekimin yapıldığı yerlerde buğday, mercimek ve arpa üretilmektedir. Bunun yanı sıra en küçük düzlük olanlarda bile verimli bir şekilde üretilen sebzeler ( domates, patlıcan, soğan, ve salatalık ) civar il ve ilçelerde büyük pazar bulmaktadır. İlçenin bazı köylerinde tütün ekimi, fıstıkçılık ve arıcılık yapılmaktadır.

Arıcılık Projesi:

İlçe, arıcılığın en iyi şekilde yapılabilmesi için gerekli flora ve bitki örtüsüne sahiptir. Bu sebeple kaymakamlık bünyesinde İlçe Tarım Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından arıcılık projesi hazırlanmış ve 500 adet arılı kovan projesi hayata geçirilmiştir. Geçmişte arıcılık kursu çiftçiye verilmiş, bu konuda çiftçilerin bilgilendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Baykan arıcılığının geliştirilmesi için büyük alt yapı çalışmaları devam etmektedir.

 Tarih:2010-09-29         Hit: 4035Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 22 yorum
  • 203836 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 25 yorum
  • 176009 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt Haber | Haberleri | Haberler
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56